Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Kontrola a plnenie HP

Úvod Kontrola a plnenie HP

Kontrola, opravy a plnenie hasiacich prístrojov (HP)

 

Vážení čitatelia (a zákazníci), nakoľko kontrolovať, opravovať a plniť hasiace prístroje môže len osoba s osobitným oprávnením, zúčasnil som sa potrebných školení u výrobcu hasiacich prístojov ČERVINKA - Uherské Hradište.

Viac popisujú nasledné zákony - zákon 314/2001 § 11c ;ods 1, 3; a nová vyhláška 347/2022Z.z,. Aktuálny zákon o HP si môžete pozrieť kliknutím tu na slovlex. Konkrétne podmienky prevádzkovania HP popisuje § 6 spomenul by som časť 3:

 

(3)

Nainštalovaný hasiaci prístroj, ktorý je použitý alebo na ktorom je zistený nedostatok znižujúci jeho akcieschopnosť, sa nepovažuje za akcieschopný; takýto hasiaci prístroj je potrebné bez zbytočného odkladu vymeniť za vhodný akcieschopný hasiaci prístroj s porovnateľnou alebo vyššou hasiacou účinnosťou.

 

Kedy sa má HP kontrolovať

 

Kontrolu HP upresňuje vyhláška 347/2022 Z. z.:

§ 9
Kontrola hasiacich prístrojov
(3)
Kontrola hasiaceho prístroja musí byť vykonaná najneskôr pred jeho nainštalovaním; to neplatí, ak od roku výroby alebo dátumu poslednej kontroly hasiaceho prístroja uplynie lehota kratšia ako 24 mesiacov, a ak ide o pojazdný hasiaci prístroj CO2, lehota kratšia ako 12 mesiacov.

 

(5)
Periodická kontrola pojazdného hasiaceho prístroja sa vykoná na nainštalovanom pojazdnom hasiacom prístroji najmenej raz za 24 mesiacov, ak v sprievodnej dokumentácii alebo v návode na použitie hasiaceho prístroja vzhľadom na vplyv prostredia, v ktorom má byť pojazdný hasiaci prístroj nainštalovaný, nie je určená kratšia lehota; ak ide o pojazdný hasiaci prístroj CO2, periodická kontrola sa vykoná najmenej raz za 12 mesiacov, ak v sprievodnej dokumentácii alebo v návode na použitie hasiaceho prístroja vzhľadom na vplyv prostredia, v ktorom má byť pojazdný hasiaci prístroj CO2 nainštalovaný, nie je určená kratšia lehota.
 
(6)
O vykonaní kontroly hasiaceho prístroja podľa odsekov 3 až 5 a o jej výsledku vydá fyzická osoba s osobitným oprávnením potvrdenie a na vonkajšej strane tlakovej nádoby hasiaceho prístroja umiestni štítok o vykonaní kontroly hasiaceho prístroja. Umiestnený štítok nesmie znižovať viditeľnosť údajov o tlakovej nádobe hasiaceho prístroja, samostatnej tlakovej patróne na výtlačný plyn, nádobe na výtlačný plyn a o popisnom označení hasiaceho prístroja.

 

 

Čo všetko je sa kontroluje:

 Kliknutím sa vám zobrazí pdf s prílohou k vyhláške č. 347/2022 Z.z.

 

Štítok a potvrdenie o kontrole a plnení HP

 

Ako má vyzerať potvrdenie o vykonaní opravy a plnenia, a potvrdenie o vykonaní kontroly si môžete pozriet v priloženom pdf súbore. Je to časť vyhlášky č. 347/2022 Z.z. prílohy 2,3,4,5

potvrdenie kontrola HP

štítok kontrola HP

potvrdenie oprava a plnenie HP

štítok op. a plnenie HP

 

Kliknutím na odkaz sa vám zobrazí certifikát váhy.